Kino domowe – moc głośników a wielkość pomieszczenia

Wbrew pozorom nie w każdym przypadku droższy i mocniejszy zestaw jest najlepszym rozwiązaniem. Wybierając się do sklepu na półkach znajdziemy mnóstwo różnego rodzaju modeli kina domowego. Będą one różnic się producentem, wyglądem, mocą, ceną i wieloma innymi parametrami. Nie zawsze jednak zakup najmocniejszego zestawu, gwarantuje nam uzyskanie najlepszego dźwięku w naszym mieszkaniu. Wynika to z akustyki konkretnego pomieszczenia oraz zasad rozchodzenia się fal dźwiękowych.

Zestaw kina domowego powinien być dobrany adekwatnie do wielkości pomieszczenia w jakim ma zostać on zamontowany.

Zestaw o dużej mocy umieszczonym w niewielkim pomieszczeniu nie zapewni nam dobrych efektów dźwiękowych. Poszczególne głośniki będą zagłuszały się nawzajem, nie pozwalając na odpowiednie rozchodzenie się fal dźwiękowych. Duży subwoofer będzie się „dusił” i zamiast głębokiego przyjemnego basu będziemy mogli zaobserwować irytujące „dudnienie”. Wynika to z tego, że niskie tony również potrzebują odpowiedniej przestrzeni i pewnej odległości od słuchacza aby dźwięk ten był odpowiedni.

Z drugiej strony zbyt słaby zestaw w wielkim pomieszczeniu może nie być w stanie go odpowiednio nagłośnić. Aby odpowiednio wczuć się w klimat oglądanego filmu, regulator głośności musi być ustawiony dosyć wysoko. Kolumny o niewielkiej mocy nie dadzą rady sobie z dużym pomieszczeniem, co sprawi iż zarówno średnie jak i niskie tony nie będą docierały do widza z odpowiednią częstotliwością. Należy znaleźć złoty środek pomiędzy wielkością pomieszczenia i mocą zestawu, gdyż czasem może się okazać iż wydając mniej pieniędzy, na stosunkowo słabszy sprzęt, w naszym mieszkaniu otrzymamy lepszy efekt niż ten gdybyśmy zdecydowali się na droższe i mocniejsze kolumny.