Kino domowe – czy subwoofer jest potrzebny?

Subwoofer jest dosyć specyficznym rodzajem głośnika. Posiadając wyłącznie głośnik niskotonowy nie jesteśmy w stanie ani słuchać muzyki, ani oglądać filmów. Z głośnika tego wydobywają się wyłącznie dźwięki niskotonowe, czyli basy.  Subwoofer jako samodzielny głośnik nie jest zbyt praktyczny, jednak w połączeniu z głośnikami średniotonowymi, sprawia iż dźwięk jest bardziej głęboki i przejmujący.

Osoby, których wiedza na temat zestawów kina domowego nie jest zbyt obszerna, mogą się zastanawiać jaki jest sens w posiadaniu subwoofera skoro, jako indywidualny głośnik jest on bezużyteczny? Głośnik niskotonowy jest bardzo ważnym elementem w każdym kinie domowym. To właśnie basy sprawiają, że potrafimy bardziej wczuć się w klimat oglądanego filmu. Różnego rodzaju strzały, wybuchy, efekty specjalne wszystko to wymaga mocnego subwoofera aby odpowiednio odwzorować wszystkie efekty dźwiękowe. Posiadając niskotonowy głośnik o dużej mocy możemy nie tylko słyszeć wszystkie dźwięki, ale nawet odczuć drgania na własnym ciele, co dodatkowo uatrakcyjni domowy pokaz filmów. Zwłaszcza w filmach akcji, głośnik niskotonowy jest elementem niezbędnym, pozwala on nam docenić efekty dźwiękowe jakie zostały wykorzystane w filmie.

Głośnik niskotonowy powinien znajdować się bezpośrednio na podłodze w jednym z rogów pomieszczenia. Najlepszym sposobem jest wypróbowanie kilku położeń subwoofera i wybór miejsca, w którym doznania dźwiękowe są najlepsze, gdyż w zależności od akustyki pomieszczenia ciężko jednoznacznie określić najlepszą lokacje dla głośnika niskotonowego.