Kino domowe – amplituner

W celu skompletowania profesjonalnego zestawu kina domowego nie wystarczy nam wyłącznie kilka kolumn. Aby wszystko funkcjonowało tak jak powinno potrzebujemy dobrego źródła dźwięku. Amplituner jest połączeniem wzmacniacza z odbiornikiem radiowym. To właśnie do amplitunera podłączamy wszystkie nasze głośniki.

W przypadku niewielkich zestawów kina domowego wzmacniacz nie jest potrzebny. Zwłaszcza w przypadku niewielkich zestawów kupowanych w supermarketach, zewnętrzny wzmacniacz nie jest niezbędny aby cały zestaw prawidłowo funkcjonował. W przypadku tego typu zestawów wzmacniacz jest wbudowany w subwoofer, dlatego też nie potrzebuje on dodatkowych urządzeń wzmacniających dźwięk. Do subwoofera podłączamy odtwarzacz DVD, CD bądź Blu-ray.

Wybór odpowiedniego wzmacniacza nie jest rzeczą łatwą. Amplituner jest stosunkowo drogim urządzeniem, które bardzo często stanowi znaczącą część budżetu jaki chcemy przeznaczyć na nasz domowy zestaw kina. Należy zwrócić uwagę na ilość i moc kolumn jakie mogą zostać podłączone do wzmacniacza. Zakładając, że jesteśmy zainteresowaniu zestawem 5.1 musimy szukać takiego wzmacniacza, który jest przystosowany do obsługi tego standardu. Ponadto czym większe kolumny zamierzamy kupić, tym większą mocą musi dysponować nasz wzmacniacz. W parametrach amplitunera możemy odnaleźć informację o tym jaką maksymalną moc kolumn jest on w stanie obsłużyć.