Ilość głośników w kinie domowym

W sklepach jest wiele różnego rodzaju zestawów kina domowego. Podstawową decyzję jaką musimy podjąć przed udaniem się do sklepu to ilość głośników jaka ma wchodzić w skład naszego nowego zestawu.

Najczęściej spotykane są zestawy składające się z 6 głośników. Są one oznaczane jako zestaw 5.1, jest to 5 kolumn z głośnikami średnio i wysokotonowymi oraz jeden głośnik niskotonowy odpowiedzialny za bas. Jest to najpopularniejsze zestawienie głośników, gdyż taka ilość źródeł dźwięku pozwala już na osiągnięcie efektu przestrzenności. Rozmieszczenie pięciu  tradycyjnych głośników nie powinno sprawiać problemu, wystarczy każdy z głośników zamontować w rogu pokoju, a głośnik centralny ustawić pod źródłem obrazu. Dostępne filmy, które odtwarzamy na naszym kinie domowym najczęściej są nagrywane w standardzie 5.1, co oznacza że efekty dźwiękowe są przystosowane właśnie do takiego typu zestawu.

W sklepach możemy znaleźć również zestawy 2.1, 4.1 oraz 7.1, gdzie pierwsza cyfra informuje nas o ilości kolumn średniotonowych, a cyfra znajdująca się po kropce mówi nam o ilości głośników niskotonowych.

Jeśli jest to nasze pierwsze kino domowe i nie mamy jakiś specjalnych upodobań co do ilości głośników najlepiej zdecydować się na zestaw 5.1. Są to najpopularniejsze zestawy, dlatego też możemy liczyć na szeroką ofertę różnych modeli i bez problemu wybrać coś co przypadnie nam do gustu.