Format odtwarzanych filmów w kinie domowym

Odtwarzanie filmów w domu stało się bardzo popularne. Wpłynęło to również na rozwój wielu formatów plików video. Odtwarzane filmy mogą mieć wiele formatów, najpopularniejsze z nich to avi, mpeg i divix. W przypadku gdy nasz telewizor i głośniki są podłączone do komputera format pliku nie jest żadnym problemem. W przypadku gdy film nie chce się odtworzyć wystarczy zaktualizować oprogramowanie odpowiedzialne za odtwarzanie filmów i problem mamy z głowy. Gorsza sytuacja jest gdy korzystamy z odtwarzacza DVD. Warto wtedy przed zakupem sprawdzić specyfikację techniczną urządzenia, aby upewnić się czy odtwarza ono wszystkie najpopularniejsze formaty.

Oprócz formatu samego pliku video istotny jest również format napisów. Najpopularniejsze to pliki txt, srt, micro DVD. Nie zawsze filmy są przetłumaczone przez lektora dlatego warto też zadbać o to aby w przyszłości nie było problemów z otwieraniem napisów. Warto również zwrócić uwagę czy wybrany przez nas odtwarzacz DVD wyświetla polskie znaki. Jeśli nie, może to znacznie utrudnić oglądanie filmów, gdyż zamiast polskich znaków będą wyświetlane znaki zapytania, bądź krzyżyki.

Podsumowując istnieje wiele formatów zarówno plików video jak i napisów, dlatego też przed zakupem urządzenia powinniśmy albo sami sprawdzić specyfikację urządzenia, bądź poprosić sprzedawcę o pomoc przestawiając mu nasze wszystkie oczekiwania.